МАКС ТРЕЙД ОНЛАЙН
Количка
За покупки над 300 лв. - запитайте за индивидуални цени и решения

Мълниезащита

Защо мълниезащитата е важна?

Директният удар на мълния в незащитен обект може да причини значителни щети. Това се дължи на факта, че електрическият разряд има не само механичен, но и термичен увреждащ ефект. В резултат на това сградите и конструкциите могат да се разрушат, скъпото оборудване да се повреди и е възможно да възникне пожар.

В мълнията се развива температура около 30 хиляди градуса и протича ток до 300 кА при положителните мълнии. В резултат на такова въздействие сградата се загрява, рамката и носещите конструкции се разрушават и може да настъпи колапс. И ако в декорацията са използвани не пожароустойчиви материали, тогава конструкцията може да се запали.

Дори при липса на пряк удар от мълния, електрическите разряди представляват заплаха за електронното оборудване. Мощен електромагнитен импулс може да повреди оборудването, дори ако източникът му е на разстояние до километър. Този ефект се нарича вторичен. Електромагнитните импулси са опасни за битови уреди, електронно оборудване, измервателни и изчислителни устройства, системи за автоматизация и комуникационни съоръжения.

Каналът за разпространение на електромагнитни импулси не е само електрическата мрежа на сградата. Те също могат да преминат през метални тръби и съоръжения. Пренапрежението може да достигне до 100 хиляди V и това причинява сериозни смущения в предаването на сигнала, влияе негативно върху работата на високочувствително оборудване, води до загуба на данни на цифрови носители и т.н.

Директният удар на мълния причинява термични и механични повреди. Вторичното въздействие инициира образуването на мълниеносни електрически токове в електрическата система на конструкцията и е причината за късо съединение в мрежата, искри, пожари, експлозия на електрически кабели. Дрейфът на високи потенциали пренася светкавичните токове през тръби и ветропоказатели, което причинява пожари, пълно унищожаване на електрически и топлопроводими системи.

В зависимост от това каква вреда може да причини директен удар от мълния, обектите се разделят на:

  • обикновени (жилищни сгради, промишлени, складови, търговски, офис сгради с височина не повече от 60 м);
  • специални (сгради за съхранение, преработка или производство на вредни и опасни вещества, временни сгради и сгради на етап строителство, както и всякакви жилищни кооперации, чиято височина надвишава 60 m).

За да се избегнат възможни негативни последици, се използват средства за мълниезащита.

Инсталация на мълниезащита

Разработването на проект за мълниезащита е сложна работа, която изисква специализирани знания и включва сложни изчисления. Взети са предвид особеностите на терена, естеството и размерите на сградата, материалите, от които е построена, и много други фактори.

Подготовката на системата за мълниезащита протича на няколко етапа.

Разработване на технически спецификации - във всеки отделен случай системата за мълниезащита трябва да бъде разработена, като се вземат предвид индивидуалните характеристики на съоръжението. Важно е ясно да се определи защитната зона, да се обмислят местата за инсталиране, да се изчислят вероятностите за повреда и в зависимост от това да се избере оборудване със съответните характеристики. Също така е важно да се вземе предвид технологичното натоварване на съоръжението, неговата архитектура, методът на полагане на инженерни мрежи и много други.

Дизайн на мълниезащита - на етапа на проектиране инженерите разработват стратегия за защита на съоръжението, като вземат предвид изискванията, посочени в техническото задание. Избира се оборудване, изготвя се документация, извършват се изчисления и измервания. Също на този етап се изготвят схеми и чертежи на бъдещия мълниезащитен комплекс.

Инсталация на мълниезащитата - много е важно инсталирането на мълниезащитата да се извършва от специалисти със съответната квалификация. Само стриктното спазване на проекта гарантира наистина високо ниво на безопасност в съоръжението. След монтажа на оборудването задължително се извършват контролни измервания. Това е, за да се гарантира, че оборудването работи правилно.

След приключване на работата инсталационната организация трябва да предостави следните документи:

  • работен проект (понякога това е изпълнителна схема);
  • паспорт на обекта;
  • протокол с измервания на съпротивлението на заземяващото оборудване;
  • гаранционен талон.

Какво влияе върху цената на мълниезащитата?

Мълниезащитата може да бъде приложена в съоръжението по различни начини, така че въпросът за цената на проекта винаги е от значение. Крайната цена се влияе от много фактори, от характеристиките на защитната зона до марката на избраното оборудване за мълниезащита.

Какво е необходимо, за да бъде мълниезащитата на сградите наистина надеждна, трайна и ефективна?

Първо, висококачествени компоненти, чийто комплект включва гръмоотвод, токоотводителни проводници и заземителни елементи. На второ място, имате нужда от точно предварително изчисление на параметрите на мълниезащитната система и разработване на подходящ проект. На трето място, монтажът трябва да се извършва само от опитни специалисти, които знаят всички нюанси на инсталиране на мълниезащита.

Как да изчислим мълниезащита на сгради?

Обемът на подготвителната работа за инсталиране на мълниезащита зависи от размера и структурата на сградата. Колкото по-сложен е покривът, толкова повече време ще отнеме за предварителни изчисления. Дизайнът отчита формата, площта и материала на покрива. В допълнение, въз основа на вида на покрива се избира вида на въздушния терминал, който може да бъде пръчка, кабел или метална мрежа. Само след повторна проверка и одобряване на проекта можете да преминете към директното инсталиране на мълниезащитната система.

Как работи мълниезащитата?

В опростена версия системата е проводник, през който електрическият ток преминава от гръмоотвода към заземните електроди, разсейвайки го в земята. Гръмоотводът е разположен в най-високата точка на обекта. Цялата система се състои от метални компоненти с ниско съпротивление. Благодарение на това електрическият ток на мълнията се движи по този път и не вреди на сгради, оборудване и хора вътре.

Съвременните системи за мълниезащита осигуряват безопасност срещу голямо разнообразие от влияния:

С директен удар на мълния - токът се провежда през низходящи проводници към заземяващи електроди, заобикаляйки други обекти.
Когато възникне висок потенциал - напрежението се изравнява с помощта на специални устройства.
С електромагнитни смущения - екранирането на вътрешното захранване го предпазва от външни влияния.
Със стъпково или контактно пренапрежение - оборудването е свързано към основната заземителна шина.

Като цяло системата за мълниезащита се влияе от:

  • Характеристики на ландшафта на защитната зона и климата в този регион (отчита се плътността на мълниите на 1 кв.м. за 12 месеца);
  • Характеристики на съоръжението, неговия клас на пожарна опасност и други условия, влияещи на необходимото ниво на мълниезащита;
  • Размери на сградата (дължина х ширина х височина), както и: формата на покрива, подови настилки, наличието на изпъкнали елементи;
  • Характеристики на фасадния дизайн, довършителни материали;
  • Възможни варианти за инсталиране на заземяващо оборудване (вид на почвата, фундамент, дълбочина на подпочвените води, броят на заземяващите центрове, големината на свободната площ около съоръжението и др.).

Категории мълниезащита на сгради и съоръжения

Основната рискова група са високите сгради, които имат високи мачти, радиокомуникационни кули или тръби, поддържащи електропровода. Те се нуждаят от първична защита срещу мълния по време на гръмотевична буря.

Класът на мълниезащита се определя в зависимост от категорията на конструкцията.

Първата категория включва особено опасни производствени съоръжения: ядрени, хидро, електрически централи и бензиностанции. Тези конструкции трябва да съдържат инсталации за мълниезащита, които предпазват от пряк удар, статично електричество, вторични ефекти и отклонение с голям потенциал.

От пряк удар се предпазват с мълниеприемников прът или мълниеприемник с изпреварващо дейдтвие.Металните конструкции трябва да бъдат заземени срещу разпространението на статично електричеств. Срещу вторичен удар и отклонение на високи потенциали са монтирани джъмпери, които комбинират контурите на системите за заземяване и мълниезащита

Втората категория включва предприятия, използващи експлозивни, запалими вещества, които се намират в метални съоръженията за съхранение. Това са съоръжения за съхранение на горива и смазочни материали, амонячно хладилно оборудване, съоръжения за съхранение на нефт. Мълниезащитата на сгради и конструкции от 2-ра категория се осигурява от: проводници или пръти на покривната повърхност, мрежести проводници с ширина на клетката 5x5м и заземяване на металния покрив.

Третата категория включва сгради, които могат да се запалят, но пожарът няма да доведе до бедствие. Това са детски градини, училища, болници, котелни, жилищни сгради, търговски помещения.

Някои съоражения не попадат в рисковата категория и се считат за условно безопасни, но мълния може да удари и тях. Има и специални условия за защита на отделните сгради:

  • В две точки от периметъра се поставя заземена мълниезащита на стълбове и високи радиокомуникационни кули, електрически инсталации, сондажи, стоманени конструкции;
  • Мълниезащита на резервоари, открити инсталации, газопроводи, бензиностанции и други обекти, които заплашват от експлозия и разлив на запалими вещества, се осигурява от гръмоотводи, монтирани до или в самия резервоар;
  • Мълниезащитата на подстанцията се осигурява от изход за кабел или прът, който е свързан към заземителната система със структурно съпротивление по-малко от 1 ом;
  • Мълниезащита на комина на котелна къща или фабрика се състои от стоманени пръти с диаметър 25 мм. При височина на тръбата до 40 метра се монтира един прът, за тръби над 40 метра се правят две спускания.

Заземяване и мълниезащита на сгради и съоръжения

Мълниезащитата и заземяването на сгради и съоражения включват:

  • мълниеприемник - улавя мълнията;
  • токоотвод - разпределя тока от мълнията, свързва приемника към заземяващата система;
  • заземител - отвежда тока (електрическия заряд) в земята.

Преминавайки през гръмоотвода, токовете заобикалят електрическите и функционалните системи на промишленото съоръжение. Ако предприятието няма инсталирана система за мълниезащита, удар от мълния води до късо съединение, експлозия, пожар на конструкцията. Най-често прътовите гръмоотводи се използват за защита на индустриални конструкции. Кабелите се използват за високи обекти (радио кули, електропроводи) или сгради с обширна мрежа от подземни съоръжения, които пречат на инсталирането на пръти.

В зависимост от категорията на конструкцията се монтират единични пръти (антени), двойни или множество проводници (създават висока защитна зона на конструкцията и прилежащата територия). Прътите могат да бъдат с височина от 2 до 15 метра с площ на напречното сечение до 10 cm2.

Кабелният проводник може да се състои от един кабел и две опори или два паралелни кабела. Всички приемници са изработени от неръждаема стомана или алуминий.

Индустриалните съоръжения се нуждаят от засилена защита срещу мълнии, тъй като оборудването и живота на хората са изложени на риск, особено когато става въпрос за опасно производство.

Видове мълниезащита

Мълниезащитата на сгради и конструкции може да бъде външна или вътрешна.

Външна защита
Външната мълниезащита е разположена извън сградата и е проектирана да отвежда електрическия заряд чрез проводници в земята. Тя включва три елемента:

  • Мълниеприемник за прихващане на разряда;
  • Проводник за разпределение на тока от приемника към земния електрод;
  • Заземител, заровен в земята и отвеждащ тока в нея.

Външната защита може да бъде два вида - активна и пасивна.

Как работи активната мълниезащита?

Активната мълниезащита предотвратява удари от мълния, като генерира импулси с високо напрежение и изпраща противоположен електрически заряд предварително. Така срещата между двата заряда се осъществява далеч от върха на мълниеприемника.

Активната система за мълниезащита работи чрез мълниеприемници с изпреварващо действие. Те не работят в момента на директен удар на мълния (както в традиционните системи за защита), но реагират на най-малката интензивност на електромагнитното поле на атмосферата. Мълниеприемникът с изпреварващо действие се зарежда от напрежението, създадено от приближаването на гръмотевичен фронт.

Когато съставните му кондензатори акумулират повече от 12 kV електричество, се излъчва кратък електрически импулс с мощност 200 kV. Това инициира изкуствен мълниеразряд, изкачващ се от гръмоотвода в атмосферата и пресичащ естествен електрически заряд от гръмотевичен облак на голямо разстояние от конструкцията.

Активната мълниезащита се използва в конструкции, на които е невъзможно да се монтират традиционни, пасивни гръмоотводи.

Как работи пасивната мълниезащита?

Пасивната мълниезащита е конвенционална, активира се чрез директно взаимодействие със заряда. Състои се от гръмоотвод, система от кабели и мрежи по периметъра на защитената зона, монтирани на покрива.

Ефективността на пасивната система за мълниезащита зависи от размера и плътността на покритието от устройства на защитения обект. Колкото повече устройства са разположени на покрива на сградата, толкова по-големи са шансовете да се избегне директен удар на мълния.

Пасивната защита се състои от гръмоотвод, проводник и заземител. Първо, мълнията се привлича и получава от гръмоотвода, след това токовете на мълниите преминават през структурата на надолу по проводниците, след което преминават към заземяващата система, в която опасната електрическа енергия се разсейва по земята.

Пасивните устройства за мълниезащита са разделени на:

  • Гръмоотвод с пръчка (изработен от поцинкована стомана, алуминий или мед), който е фиксиран в най-високата точка на защитения обект или на отделна опора. В зависимост от сложността и размерите на конструкцията се изчислява минималният брой пръти;
  • Мълниеприемник за контактна мрежа - опънат между крайните точки на повърхността на конструкцията за източване на електрическия разряд от цялата площ на строителната конструкция;
  • Окачваща мрежа (мрежест гръмоотвод) - монтира се на плоски покриви с голяма повърхност със същата цел като кабела, но има по-голямо покритие.

Изчисляването на активната мълниезащита, както и на пасивната, включва избор на подходящо оборудване въз основа на данни за предназначението на съоръжението, броя и вида на използваните електрически уреди, и вида на покрива.

Ако до обект е монтиран гръмоотвод, за неговото поставяне се използва мачта (подходяща е както за активен гръмоотвод, така и за пръчка в случай на пасивна защита). Външният вид, експлоатационният живот и цената на гръмоотвода се влияят от материала, от който е направен. Най-често срещаните варианти са мед, алуминий и неръждаема стомана.

Защо активната мълниезащита е по-добра от пасивната?

Един мълниеприемник с изпреварващо действие компенсира инсталирането на няколко гръмоотвода от сглобяеми пръчкови устройства, което спестява разходи за монтаж и запазва естетиката на конструкциите.

Активнят гръмоотвод има по-голяма защитна зона от пасивното устройство.

Вероятността от пробив от мълния и повреда на сграда е сведена до минимум поради високото ниво на защита с мълниеприемник с изпреварващо действие.

Активната мълниезащита не изисква мрежова връзка, устройството работи автономно.

Мълниеприемникът с изпреварващо действие сработва само при наличие на атмосферно напрежение в гръмотевична буря и в случай на опасност от удар на мълния.

При нас можете да закупите мълниеприемник с изпреварващо действие на изгодна цена, който ще покрие рисковете от разрушаване от мълния. Ние предлагаме също и следните компоненти:

  • мачта за мълниеприемник;
  • закрепване на гръмоотвод;
  • държачи за мълниеприемници;
  • скоба за гръмоотвод;
  • опора за мълниеприемник.

Вътрешна защита

Вътрешната мълниезащита е система, предназначена да предотврати сривове и запалване на електрическото оборудване от пренапрежение. Има два типа, в зависимост от условията за активиране: в случай на директен удар на мълния и в случай на непряко въздействие, което системата фиксира близо до обекта.

Вътрешните елементи на мълниезащита включват: реле за управление на напрежението (минималните и максималните прагове могат да бъдат зададени първоначално или ръчно), волтажен регулатор, реле за фазово управление (за трифазни мрежи).

Мълниезащитата е комплексно понятие, която включва списък от мерки, насочени към активна и пасивна защита на обект от директен удар на мълния или неговите последици. Всички жилищни сгради, офис, търговски и административни центрове, индустриални и технически комплекси, инженерни конструкции и мрежи и т.н. трябва да бъдат оборудвани с такива системи.

Системата за мълниезащита и заземяване се формира от електрически токови проводници, съединители и крепежни елементи. Външната мълниезащита включва използването на шина и въздушен терминал или мачта. При заземяването ролята на проводниците в почвата се играе от модулни щифтове или електролитни електроди, както и лента или тел.

Заземяването е необходимо, за да се предпази човек от евентуален токов удар, като се вкара в земната почва чрез заземен електрод.

Домашната система за заземяване се състои от три части - контур, шини и окабеляване. Основната му цел е да намали напрежението до безопасни стойности чрез изравняване на потенциала. Устройството на такава система е необходимо на всички места, където присъства човек, където е възможен контактът му с електрически ток.

Основните цели на инсталирането на система за заземяване на къща:

  • Безопасност за обитателите;
  • Гаранция за сигурност при използване на битови електрически уреди;
  • Предотвратяване на щети от мълния по време на гръмотевична буря.

Стандартната система включва следните елементи:

  • Заземителна верига - структура, заровена в земята под зоната на замръзване, състояща се от електроди и метални ленти, които ги свързват.
  • Проводникът е външната част на веригата, от която се прави окабеляване в цялата къща.
  • Заземяването на къщи има друга важна характеристика - съпротивление, измерено в омове. Колкото по-ниско е то, толкова по-бързо се разпространява токът в земята и се поглъща от нея.
  • Съпротивление на почвата (Ohm * m) - електрическа проводимост на земята. Тази стойност се променя в зависимост от външните условия - температура и влажност, вид на почвата.

Конфигурация на заземяването

Електропроводимите елементи са в основата на защитната система срещу нейните опасни ефекти. Токът се разсейва в земята чрез протичане през заровени модулни щифтове и електролитни електроди. В процеса на формиране на заземяващо устройство те се допълват от заземителен проводник. Задачата на проводниците е да отклоняват тока на мълнията от гръмоотвода към земния електрод. Системата за защита е положена по фасадата, покривната повърхност по най-късата пътека от върха на сградата до земята.

Всеки обект е снабден с естествени токови проводници, но за ефективното оттичане на заряда на мълнията е необходимо да се инсталират специални заземяващи проводници, които ще отклонят целия получен ток в земята.

Заземителните токови проводници включват метални плочи, пръти, тръби, изработени от устойчиви на корозия материали: цинк, мед, стомана, алуминий. Например въздушните терминални мрежи се състоят от медна или стоманена телена пръчка - много здрава поцинкована тел, от която се правят пирони и армировка.

Поцинкована стоманена телена пръчка надеждно провежда токове на мълния и е евтина. Цинковото покритие предпазва проводника от корозия поради попадане на влага в пръта. Стоманената основа издържа на мощен директен удар на мълния.

Медните пръти обикновено са по-скъпи от стоманата. Но са по-устойчиви на счупване, пластични и имат висока проводимост.

Плоските мълниезащитни проводници се използват в заземяващата система за изравняване на потенциалите. Те са направени от стоманени или медни ленти.

От какво са направени заземителните проводници?

Подходящите компоненти трябва да са трайни, устойчиви на корозия и да издържат на сезонни температурни промени. Следователно като материали за производство се използват мед или поцинкована, неръждаема стомана. Повърхността трябва да е гладка и равномерна, защитното покритие трябва да бъде непрекъснато, без провисване. Черната стомана корозира бързо, така че не се препоръчва за употреба, въпреки че цената може да изглежда примамлива.

Код: A101
Проводник за изграждане на мълниезащитна инсталация Ø8mmпроводник от алуминиева сплав AlMgSi 0.5 неизолиран диаметър: Ф 8,00 мм. разфасовка на кангал от 20 кг линейни метри в 1 кг - 7.35 Якост на опън в Mpa - 90 / 14цената е на линеен метър..
1.81 лв. 2.10 лв.
Код: А104
Проводник за изграждане на мълниезащитна инсталация Ø8mmпроводник от алуминий изолиран диаметър: Ø8мм изолация: 1.5мм разфасовка на кангал от 20 кг линейни метри в 1 кг - 5 Якост на опън в Mpa - до 110 цената е на линеен метър..
2.52 лв. 3.20 лв.
Код: А701L
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие LAP S22 - 22 микросекундиАктивна мълниезащита МЪЛНИЕПРИЕМНИК С ИЗПРЕВАРВАЩО ДЕЙСТВИЕ Принципът на работа на мълниеприемниците с изпреварващо действие (активна мълниезащита) се основава на физическия принцип на образуването на мълнията.Мълнията се обра..
390.00 лв. 429.00 лв.
Код: А702L
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие LAP-S31 - 31 микросекундиАктивна мълниезащита МЪЛНИЕПРИЕМНИК С ИЗПРЕВАРВАЩО ДЕЙСТВИЕ Принципът на работа на мълниеприемниците с изпреварващо действие (активна мълниезащита) се основава на физическия принцип на образуването на мълнията.Мълнията се..
490.00 лв. 574.00 лв.
Код: А703L
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие LAP-S40 - 40 микросекундиАктивна мълниезащита МЪЛНИЕПРИЕМНИК С ИЗПРЕВАРВАЩО ДЕЙСТВИЕ Принципът на работа на мълниеприемниците с изпреварващо действие (активна мълниезащита) се основава на физическия принцип на образуването на мълнията.Мълнията се..
536.00 лв. 642.00 лв.
Код: OLP 50
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие OLP 50 - 23 микро сек. Активна мълниезащита Мълниеприемник с изпреварващо действие ONAY Lightning Protection 50 - 23 микро секунди осигурява мълниезащита в зона с диаметър до 118 метра. Водоустойчив е и е изработен от неръждаема стомана, отговарящ на..
449.00 лв. 568.00 лв.
Код: OLP 80
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие OLP 80 - 33 микро секунди Активна мълниезащита Мълниеприемник с изпреварващо действие ONAY Lightning Protection 80 - 33 микро секунди осигурява мълниезащита в зона с диаметър до 150 метра. Водоустойчив е и е изработен от неръждаема стомана, отговарящ..
537.00 лв. 630.00 лв.
Код: А601B
Стоманен заземителен кол, плътен Ø20.00 / 1 500 мм от неръждаема стомана..
67.00 лв. 129.00 лв.
Код: А601
Стоманен заземителен кол плътен Ø20.00 / 1 500 мм от горещопоцинкована стомана..
31.50 лв. 45.00 лв.
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие 29mS - E70T
★ Най-добра оферта
Код: E-70T
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие 29μs - 29 микросекунди - E70TАктивна мълниезащитаМЪЛНИЕПРИЕМНИК С ИЗПРЕВАРВАЩО ДЕЙСТВИЕ Принципът на работа на мълниеприемниците с изпреварващо действие (активна мълниезащита) се основава на физическия принцип на образуването на мълнията. Мълн..
384.00 лв.
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие 65mS - E100T
★ Най-добра оферта
Код: E-100T
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие 65μs - 65 микросекунди - E100TАктивна мълниезащитаМЪЛНИЕПРИЕМНИК С ИЗПРЕВАРВАЩО ДЕЙСТВИЕ Принципът на работа на мълниеприемниците с изпреварващо действие (активна мълниезащита) се основава на физическия принцип на образуването на мълнията. Мъл..
480.00 лв.
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие 110mS - E200T
★ Най-добра оферта
Код: E-200T
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие 110μs - 110 микросекунди - E200TАктивна мълниезащитаМЪЛНИЕПРИЕМНИК С ИЗПРЕВАРВАЩО ДЕЙСТВИЕ Принципът на работа на мълниеприемниците с изпреварващо действие (активна мълниезащита) се основава на физическия принцип на образуването на мълнията. М..
612.00 лв.
Код: 3041212
Връх за заземителен колподходящ за система ST и BP...
3.20 лв.
Код: А901
Мачта 2м за мълниеприемник с изпреварващо действие Мачта /мълниеприемен прът/ - Подходяща за всички видове мълниеприемници с изпреварващо действие /активни/ мълниеприемници. Закрепва се върху покривната конструкция на сградата /възможност за вертикален и хоризонтален монтаж/ или като пилон на фунд..
144.00 лв.
Код: А902
Мачта 3м за мълниеприемник с изпреварващо действие Мачта /мълниеприемен прът/ - Подходяща за всички видове мълниеприемници с изпреварващо действие /активни/ мълниеприемници. Закрепва се върху покривната конструкция на сградата /възможност за вертикален и хоризонтален монтаж/ или като пилон на фунд..
194.00 лв.
Код: А903
Мачта 4м за мълниеприемник с изпреварващо действие Мачта /мълниеприемен прът/ - Подходяща за всички видове мълниеприемници с изпреварващо действие /активни/ мълниеприемници. Закрепва се върху покривната конструкция на сградата /възможност за вертикален и хоризонтален монтаж/ или като пилон на фунд..
249.00 лв.
Код: А106А
Прът за мълниезащита Ø16 / 1 000 ммпрът от алуминиева сплав AlMgSi 0.5 диаметър: Ø16мм дължина: 1м..
22.00 лв.
Код: А106
Прът за мълниезащита Ø16 / 1 500 ммпрът от алуминиева сплав AlMgSi 0.5 диаметър: Ø16мм дължина: 1.5м..
27.00 лв.
Код: А704L
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие LAP-S63 - 63 микросекундиАктивна мълниезащита МЪЛНИЕПРИЕМНИК С ИЗПРЕВАРВАЩО ДЕЙСТВИЕ Принципът на работа на мълниеприемниците с изпреварващо действие (активна мълниезащита) се основава на физическия принцип на образуването на мълнията.Мълнията се..
712.50 лв.
Код: А705L
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие LAP-S96 - 96 микросекундиАктивна мълниезащита МЪЛНИЕПРИЕМНИК С ИЗПРЕВАРВАЩО ДЕЙСТВИЕ Принципът на работа на мълниеприемниците с изпреварващо действие (активна мълниезащита) се основава на физическия принцип на образуването на мълнията.Мълнията се..
998.00 лв.
Код: OLP 130
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие OLP 130 - 43 микро секунди Активна мълниезащита Мълниеприемник с изпреварващо действие ONAY Lightning Protection 130 - 43 микро секунди осигурява мълниезащита в зона с диаметър до 174метра. Водоустойчив е и е изработен от неръждаема стомана, отговаря..
645.00 лв.
Код: OLP 175
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие OLP 175 - 50 микро секунди Активна мълниезащита Мълниеприемник с изпреварващо действие ONAY Lightning Protection 175 - 50 микро секунди осигурява мълниезащита в зона с диаметър до 190 метра. Водоустойчив е и е изработен от неръждаема стомана, отговар..
745.00 лв.
Код: OLP 214
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие OLP 214 - 60 микро секунди Активна мълниезащита Мълниеприемник с изпреварващо действие ONAY Lightning Protection 214 - 60 микро секунди осигурява мълниезащита в зона с диаметър до 214 метра. Водоустойчив е и е изработен от неръждаема стомана, отговар..
845.00 лв.
Код: STAR210
Активен мълниеприемник с изпреварващо действие S.T.A.R. 210 - 10 микро сек.Активна мълниезащита МЪЛНИЕПРИЕМНИК С ИЗПРЕВАРВАЩО ДЕЙСТВИЕ Принципът на работа на мълниеприемниците с изпреварващо действие (активна мълниезащита) се основава на физическия принцип на образуването на мълнията.Мълнията се о..
1 050.00 лв.
от 1 до 24 от общо 205 резултата (9 стр.)
Бърза и сигурна доставка до области: София, Благоевград, Бургас, Варна, Велико Търново, Видин, Враца, Габрово, Добрич, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Монтана, Пазарджик, Перник, Плевен, Пловдив, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Смолян, Стара Загора, Търговище, Хасково, Шумен, Ямбол